"Następny proszę"
 Adam Szulc
II część "Fryzjera męskiego"
Zysk i S-ka Wydawnictwo
Rok wydania 2020
Liczba stron: 429
Oprawa twarda
Rysunki: Paweł Garwol

Nowa książka najpopularniejszego barbera w Polsce.
W pierwszej części znajdziemy w niej barwny życiorys autora – fryzjera i muzyka, perfekcyjnie władającego brzytwą i werblem. A dalej potężny rozdział o amerykańskich barber shopach – ich powstaniu, rozkwicie, przyczynach upadku i powolnym renesansie. Opowieść ma mocny rys historyczny. Dalej: życiorysy emerytowanych (choć często wciąż pracujących) fryzjerów męskich z dziewięciu krajów z całego świata – Polski, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Niemiec, Turcji, Anglii i innych. Poruszające historie barberów o miłości do zawodu, o tym jak było, o tym co sprawia, że ta robota to całe życie, a całe życie to ta robota…. W tym rozmowa, jaką przeprowadził ze 108-letnim maestro Antonio Mancinellim, uznanym przez księgę Guinessa na najstarszego barbera.
Znakomity jest także rozdział o pop kulturze przenikającej się z fryzjerstwem męskim – polityka, filmy, idole.
A w drugiej części kolejna dawka kilkudziesięciu opisanych fryzur - ich historia, pochodzenie, zastosowanie – niektóre naprawdę zadziwiają!



Adam Szulc będąc małym chłopcem marzył o tym by zostać fryzjerem i męskim golibrodą. Miał wsparcie dziadka by spełnić marzenie. Wychowywał się w dość ciekawym i niezwykłym otoczeniu. Muzyka, której słuchał też miała na niego ogromny wpływ.
Niezwykły człowiek. Pomiędzy słowa ukrył się fryzjer, który strzygł poznańskich punków i hardcorowców.
Opisuje także jak dawniej było w zakładzie fryzjerskim, w którym panowała iście rodzinna atmosfera, to było miejsce gdzie ludzie przychodzili porozmawiać, pobyć ze sobą, w obecnych czasach czuć tylko profesjonalizm.
Urzekł mnie rozdział o tym jak wygląda Amerykański Barber Shop. Opowiada jak zawód rozwijał się na przestrzeni lat. Przez jakie etapy przechodziła ta branża. Opisuje także jak były wyposażone takie zakłady. Każdy mebel,przyrząd były niezwykle ważne, kubki na przykład były porcelanowe. Sprowadzano je z Anglii, Niemiec i Francji. Możemy je teraz podziwiać w muzeach barberingu.
Najbardziej jednak spodobał mi się rozdział o "Ikonach stylu". Zawiera wiele pięknych ilustracji aktorów, postaci z bajek czy też filmu. Każda z fryzur jest dokładnie opisana, podana jest profesjonalna nazwa i techniki jakie zostały użyte przy jej tworzeniu także są podane. Fryzura Steam Punk/ Cyber Punk/ Retrofuturyzm jest niezwykła.
Na końcu książki jest bardzo ważny spis składników w produktach fryzjerskich.

Mam w domu fryzjera, jest nim mój syn. Od lat widzę jego zainteresowanie fryzjerstwem, wkłada w to co robi całe serce, uczy się pilnie i każdego dnia zaskakuje mnie czymś nowym. Jestem dumna z tego, że jest tak zdolnym młodym człowiekiem.
Adam Szulc także kocha to co robi, widać to w książce, to jego życie, jego styl. Bez pasji i zainteresowania nie można być dobrym w swoim zawodzie. Autor ma lekkie pióro i bardzo ciekawie opowiada. Książka to nie tylko suche fakty ale też barwna opowieść o jego życiu.
Książkę przekazałam synowi i mam nadzieję, że kiedyś też będzie tak sławny jak Adam Szulc.
Warto sięgnąć po książkę to nie tylko opowieść o fryzjerstwie, ale między innymi o tym, że warto spełniać swoje marzenia.

Miłej Lektury
życzy



Komentarze

Popularne posty