"Burka Miłości"

Reyes Monforte

Wydawnictwo Mando

Rok wydania 2021

Liczba stron:339

Oprawa miękka


Rozdzierająca serce powieść, która pokazuje brutalną rzeczywistość kobiet w Afganistanie

Światowy bestseller

Czy można uciec przed szaleństwem fundamentalizmu?

Wspólne życie młodej Hiszpanki Maríi i przystojnego Afgańczyka Nasrada przypominało piękny sen. Pewnego dnia postanowili jednak opuścić Europę i wyruszyć do Afganistanu. Wyjazd stał się początkiem wieloletniej udręki. Islamski kraj okazał się dla młodej dziewczyny więzieniem, a burka, okrywająca Maríę od stóp do głów, jego symbolem.

W państwie talibów kobieta jest własnością mężczyzny. Cudzoziemki traktuje się jeszcze gorzej. Czy miłość męża pozwoli Maríi przetrwać ten koszmar?


Nie wyobrażam sobie, że nie mogłabym wyjść z domu by móc zrobić zakupy, bo zawsze musi towarzyszyć mi mój mąż. Zawsze ubrana w burkę, w której widać tylko oczy. W domu tylko można być sobą, choć też nie do końca bo nie wolno kobietom zdobyć wykształcenia, nie wolno czytać książek. Nic nie wolno. Talibowie skutecznie narzucają swoje chore rządy ludziom w Afganistanie, wszelkie złamane zakazy kończą się okrutną śmiercią. Tortury, gwałty, strzały w tył głowy, bezczeszczenie zwłok i wiele innych okrucieństw spotyka ludzi mieszkającyh w tym  kraju.
Maria poświęca swoją wolność dla męża, Nasrad jest dobrym człowiekiem. Kocha ją prawdziwie i szczerze, nigdy nie uderzył jej, zawsze jest obok, wspiera ją, a przynajmniej stara się. Niestety zobowiązania wobec rodziny są ważniejsze i musi jechać do rodzinnej wioski, do kraju ogarniętego walką. 
Maria podąża za nim, ślepo zakochana w mężu, nie wie nic o Afganistanie, nie ogląda wiadomości, więc nie wie na jakie piekło skazuje samą siebie i swoje dzieci.
Droga do wolności jest długa i bardzo wyboista, Maria musi wreszcie zmądrzeć by zrozumieć co jest najlepsze dla niej i dla jej rodziny.

Piękna książka a zarazem przerażająca. Człowiek człowiekowi potrafi zgotować piekło na ziemi. Wszystko by spełnić jakieś chore plany, ambicje, chęć rządzenia krajem zabrała Talibom resztki człowieczeństwa.
Styl autorki jest lekki dlatego książkę czyta się szybko. Jedynie co mnie denerwowało czasami to zachowanie Marii, dorosła kobieta, buntowniczka, która uciekła z rodzinnego domu do Londynu zachowuje się jak niczego nie świadoma, jakby nie znała świata wokół siebie, miłość ją zaślepia całkowicie.
Warto przeczytać "Burkę Miłości" by dowiedzieć się o życiu kobiet i ludzi w dwudziestym pierwszym wieku, kiedy mogłoby się wydawać, że żyjemy w cywilizowanym świecie.

Miłej Lektury
życzy

Komentarze

Popularne posty